W dniach od 20 maja do  26 maja zapraszamy wszystkich chętnych członków Towarzystwa Biznesowego na rekolekcje z postem wg zaleceń św. Hildegardy z Bingen, które odbędą się w majestatycznej ciszy pokamedulskiego klasztoru w Wigrach.

W programie m.in. konferencje, indywidualne konsultacje lekarza, upust krwi a w ramach ćwiczeń duchowości  – medytacje, Lectio divina, adoracja Najświętszego Sakramentu i codzienna Eucharystia. Zielone lasy i wyjątkowy klimat Wigierskiego Parku Narodowego sprzyjać będą naszym medytacyjnym refleksjom i oczyszczaniu ciała.

Każdy uczestnik rekolekcji może podjąć jedną z poniższych form postu.

• 1. Post ścisły – Według św. Hildegardy najskuteczniejszy sposób na uzdrowienie duszy i ciała. Oparty głównie na piciu wywarów orkiszowo-warzywnych, naparów ziołowych. Oczyszcza ciało ze złogów i toksyn dając witalność, dobre samopoczucie bez odczucia głodu. Przez cały czas uczestnikami rekolekcji opiekuje się lekarz, który czuwa nad bezpiecznym przebiegiem oczyszczania.
  • 2. Dieta orkiszowo-warzywna. Łagodny i bezpieczny sposób oczyszczania organizmu i utraty wagi.
    śniadanie – zupa z kaszy orkiszowej (nazywana często habermusem).
    obiad/ kolacja – ziarno orkiszu, kasze, zupy orkiszowo- warzywne, warzywa sezonowe, jabłko pieczone, sałata z ziarnem orkiszu.
    do picia – kawa orkiszowa, herbaty ziołowe a po posiłku łyk nalewki pietruszkowej.

Przeciwwskazania do podjęcia postu:
ostre infekcje, zaawansowana choroba nowotworowa, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia, nerwice, choroby psychiczne.

Na początek diagnoza
Każdy uczestnik rekolekcji zostanie zdiagnozowany pod kątem dysharmonii w organizmie. W ramach terapii dla ciała zaproponujemy kurację ziołami oraz dietę. Do dyspozycji uczestników przez cały okres trwania sesji i warsztatów w celu „diagnozy i pomocy duchowej” jest ksiądz i lekarz medycyny.

Pax Christi – pokój Chrystusa
Warunkiem zdrowego życia jest harmonia wewnętrzna. Według systemu medycznego św. Hildegardy należy zatroszczyć się o harmonię w czterech relacjach ludzkiego życia:

• relacji do Boga, do świata, do duszy (cnoty i wady), do ciała

Najlepszym sposobem, aby tego dokonać jest podjęcie rekolekcji z postem, kiedy to jest na tyle dużo czasu, aby spotkać się ze sobą samym w celu zmiany negatywnych nawyków, które kierują naszym postępowaniem. Negatywne postawy uniemożliwiają, a pozytywne pomagają utrzymać nie tylko duszę lecz także i ciało w stanie zdrowia.

Co jest wliczone w cenę?

• noclegi (pokoje 2-osobowe). W przypadku wyboru pokoju 1-osobowego dopłata wynosi 120 zł.)
  • posiłki, nalewki, zioła wg. św. Hildegardy potrzebne do przeprowadzenia postu
  • diagnostyka wstępna (jedna wizyta) i opieka lekarska, upust krwi z analizą dysfunkcji w organizmie
  • wycieczka statkiem po jeziorze Wigierskim i zwiedzanie muzeum przyrodniczego

Co należy wziąć ze sobą?

• duży kubek (nie metalowy) do picia ziół/ ew. termos – ze szklanym wnętrzem!!!
  • termofor
  • wygodny strój do gimnastyki
  • notes i długopis
  • kijki do nordic walking (jeśli ktoś posiada własne)

Proponowana lektura:

• Lucia Tancredi. „Hildegarda z Bingen. Opowieść o życiu naznaczonym łaską.” Pozycja biograficzna.
  • Alfreda Walkowska. „Powrót do harmonii. Program zdrowia według św. Hildegardy z Bingen”.

Zapisy: jola@zajdel.pl  lub telefonicznie 668321800

Koszt – 1690zł. Zaliczkę w wysokości 500 zł należy wpłacać na konto:
65 1240 1372 1111 0010 0113 9023, w tytule przelewu należy wpisać:  Wigry oraz imię i nazwisko

Jak się przygotować do postu?

Post jest czasem oczyszczania zarówno ciała jak i ducha, najlepsze efekty osiąga się kiedy już kilka dni przed postem zaczynamy „przestawiać się” na inny tryb. Polecamy Państwu trzy dni przed rozpoczęciem wykluczyć z diety mięso, alkohol, papierosy, kawę i słodycze. Ograniczyć tłuszcze zwierzęce. Dobrze jest również przygotować się od strony duchowej i psychologicznej. Trochę zwolnić tryb dnia i zastanowić się nad tym z czym przyjeżdżacie Państwo na post. Jakie sfery Państwa życia wymagają większej uwagi, a gdzie tej uwagi i energii jest zdecydowanie za dużo.